Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
ocenění

Studenti Fakulty aplikované informatiky ovládli svět robotiky na soutěži RoboVision Hackathon 2025

Společnosti ABB, SmartView a Keyence uspořádaly RoboVision Hackathon, který studentům poskytl jedinečnou příležitost vyzkoušet si reálné průmyslové aplikace v oblasti robotiky a prozkoumat možnosti jejich propojení s generativní umělou inteligencí a pokročilými kamerovými systémy.

Účastníci této 24hodinové soutěže, která se konala ve dnech 13.–14. března v prostorách ABB v Mošnově, se museli vypořádat s náročnými technologickými úkoly. RoboVision Hackathon nebyl pouze technologickou výzvou, ale i výjimečnou příležitostí pro osobní a profesní růst. Soutěžícím umožnil osvojit si nové dovednosti, prohloubit týmovou spolupráci a otestovat vlastní schopnosti v prostředí, kde hrála roli časová tíseň i vysoké nároky na kreativitu. Akce přinesla prostor pro vzájemnou spolupráci na smysluplném projektu a upevnila vazby mezi průmyslem a akademickou sférou.

„RoboVision Hackathon ukázal, že průmyslová robotika není jen o technologiích, ale především o lidech, kteří je umí využít. Právě propojení akademické sféry s průmyslem je klíčem k dalším inovacím, které budou v příštích letech měnit způsob, jakým pracujeme,“ uvedl Ing. Václav Mach, Ph.D.

V rámci soutěže Hackathon účastníci pracovali ve tříčlenných týmech a během nepřetržitého 24hodinového maratonu čelili devíti komplexním úkolům, které prověřily jejich znalosti z oblastí robotiky, strojového vidění a průmyslové automatizace. Úkoly byly rozděleny do tří tematických kategorií – roboty, kamery a osvětlení – a kombinovaly jak teoretické, tak praktické aspekty reálné průmyslové výroby. Týmy se mohly samy rozhodnout, v jakém pořadí a kdy se do jednotlivých úloh pustí, přičemž každý úkol měl přiřazený bodový zisk podle své obtížnosti. Výsledky následně vyhodnocovala odborná komise složená ze zástupců společností ABB, SmartView a Keyence.

Mezi šesti soutěžními týmy nechyběli ani zástupci Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Oba týmy byly složené ze studentů Ústavu automatizace a řídicí techniky, kteří zde měli možnost uplatnit své teoretické znalosti v reálném prostředí průmyslové automatizace a získat cenné zkušenosti z mezioborové spolupráce.

Tým složený ze studentů 3. ročníku specializace „Inteligentní systémy s roboty“ Jakub Mikula, Lukáš Menšík a Filip Klapetek ovládli tuto soutěž a vybojovali cenné 1. místo. „Byli jsme nejmladší účastníci soutěže Hackathon, ale ukázali jsme, že teorii v praxi máme zvládnutou skvěle. Vše není jen o výpočtech, ale je důležité aplikovat teoretické poznatky v praxi, jak je nám vštěpováno ve výuce na FAI,“ říká Jakub Mikula. „Ano, studium na FAI je FAIn“ dodává Filip Klapetek. „Stále nemůžu uvěřit, že jsme v takto silné konkurenci vyhráli. Je vidno, že robotika na Fakultě aplikované informatiky je na vzestupu,“ hodnotí Lukáš Menšík.

Druhý tým složený ze studentů navazujícího magisterského programu „Automatické řízení a informatika v průmyslu 4.0“ Vojtěch Birgus, Štěpán Danzmajer a Radim Měrka se těsně neumístil na hodnocených příčkách. „Bedna nám utekla o pár bodíků. V noci jsme udělali strategickou chybu a ztratili jsme spoustu času,“ říká Vojtěch Birgus. Důležité je, že jsme se skvěle bavili a mohli jsme se zúčastnit této skvělé akce“ dodává Štěpán Danzmajer.

Děkujeme organizátorům za unikátní akci, která může inspirovat i další společnosti k podpoře studentů technických studijních oborů. „Je důležité vytvářet úrodnou půdu pro nové technické talenty, kteří chtějí vystoupit ze své komfortní zóny a užívat si technické výzvy,“ uzavírá doc. Ing. Aleš Mizera, Ph.D.

Fakulty a součásti

Zavřít