Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
interview věda a výzkum

Lucie Urbánková: Pokud váháte, jestli projekt podat, neváhejte. Už samotné přihlášení vás může posunout dál

Ing. Lucie Urbánková, Ph.D. vede na Fakultě technologické Ústav technologie tuků, tenzidů a kosmetiky. Učí studenty bakalářského i navazujícího magisterského programu Biomateriály a kosmetika a ve výzkumné oblasti se věnuje především přípravě nosičů aktivní látek, především emulzí. Od ledna 2025 je hlavní řešitelkou projektu zaměřeného na prodloužení trvanlivosti a stability přírodních kosmetických přípravků. Projekt podpořený grantem Technologické agentury České republiky pro mladé výzkumníky do 35 let potrvá dva roky.

S kým na projektu pracujete?

Technologická agentura České republiky se zaměřuje často na aplikovaný výzkum, takže je většinou podmínkou, že musíte mít partnera z průmyslu. Proto jsme se spojili s firmou Nobilis Tilia, což je výrobce přírodní české kosmetiky. Značka ve své kosmetice ve velkém používá esenciální oleje, především jako vonné látky. A ty, byť mají skvělé biologické vlastnosti, tak jsou jednak těkavé, a také jsou náchylné třeba k oxidacím, k degradacím. Samotná těkavost je pro výrobce problematická, pokud totiž vůně z přípravku po čase vyprchá, musí být zkrácena doba expirace. To znamená, že ten kosmetický přípravek prostě po nějaké době přestane vonět a nemá tak dlouhou skladovatelnost. Výrobek proto musí firma vyrábět po menších dávkách a častěji.

Na projektu spolupracují i studenti jak z magisterského, tak z doktorského studia na Fakultě technologické, nebo třeba i z Centra polymerních systémů, protože samozřejmě budeme testovat i biologické vlastnosti emulzí. Vlastní tým má i Nobilis Tilia.

Hlavním cílem projektu je tedy prodloužení doby expirace přírodní kosmetiky. Jak toho docílíte?

Budeme se snažit esenciální oleje ve výrobku ochránit, tak abychom zabránili jejich degradaci a vyprchání z přípravku. Využijeme k tomu takzvané Pickeringovy emulze, kterým se věnuji už poměrně dlouhou dobu. Tyto emulze představují udržitelnou alternativu ke konvenčním emulzím využívajícím povrchově aktivní látky, které často zatěžují životní prostředí. Abych to trochu vysvětlila, většina kosmetických přípravků – krémy, lotiony a podobně jsou emulzní, to znamená, že to jsou systémy dvou nemísitelných látek, většinou jde o vodu a olej. Aby se tyto látky smíchaly, potřebujeme k tomu nějaký emulgátor. To je nejčastěji povrchově aktivní látka. Některé povrchově aktivní látky jsou syntetické a tedy pro přírodní kosmetiku nevhodné, některé z nich můžou mít dráždivý potenciál na pokožce, nebo mohou být toxické. Pickeringova stabilizace emulzí je zajímavou alternativou, protože ke stabilizaci využívá přírodní částice mikrocelulózy, což je nejen ekologicky šetrnější, ale také výrazně ohleduplnější k pokožce uživatelů.

Už jsme zmiňovali firmu Nobilis Tilia, jaká je její role?

Nobilis Tilia jakožto výrobce zvolí konkrétní esenciální oleje, se kterými budeme pracovat, a po celou dobu budeme společně s firmou řešit aplikovatelnost v praxi. S touto firmou spolupracujeme už řadu let, našli v ní uplatnění naši absolventi a studenti zde vykonávají odborné praxe. Díky této zavedené spolupráci máme dobré předpoklady pro zvládnutí náročné závěrečné fáze projektu – reálné výroby přípravků.

Výstupem tedy budou reálné kosmetické přípravky, kdy budou hotové a o co se jedná?

Předpokládáme ukončení projektu na konci roku 2026. Výsledkem by měly být tři reálné kosmetické přípravky, které právě budou obsahovat zmiňované Pickeringovy emulze s esenciálním olejem. Jeden přípravek bude dámský, druhý bude pánský a třetí by měl být unisex antiperspirant.

A teď něco, co bude asi zajímat kolegy na univerzitě. Jak bylo složité získat projekt? 

Prvním zásadním milníkem bylo najít partnera, tedy firmu, která s námi do projektu bude ochotná jít. Poprvé jsem projektovou žádost podávala v roce 2023, neúspěšně.

Podobná výzva byla vypsána i v roce 2024, takže jsem žádost přepracovala podle nového zadání, a samozřejmě co, šlo, to jsem vylepšila. Hodně jsem při tom vycházela z oponentských zpráv.

Když byly zveřejněny na začátku listopadu výsledky, tak jsme zjistili, že náš projekt skončil 5. pod čarou jako nepodpořený. To mě docela naštvalo – uteklo to o pár bodů. Jenže o pár dnů později, TAČR rozhodl o dodatečném podpoření dalších 10 projektů. Takže z neúspěšné žádosti byla najednou žádost úspěšná. A podporu jsme získali. Míra úspěšnosti byla 26,7 %. Chtělo to prostě vytrvat a nehodit ručník do ringu.

Co byste vzkázala kolegům, kteří váhají, jestli si podat projekt?

Vzkázala bych: Pokud váháte, jestli projekt podat, neváhejte. Už samotné přihlášení vás může posunout dál – i kdyby to nevyšlo. Získáte cennou zpětnou vazbu, nové kontakty a zkušenosti, které můžete využít příště. Je dobré využít příležitost i v případě pochybností. Na všem se dá najít něco pozitivního, co může být přínosem v budoucnosti.

Fakulty a součásti

Zavřít