Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
věda a výzkum

Historici ze zlínské univerzity úspěšně prezentují poznatky o dějinách firmy Baťa na mezinárodní úrovni

Výzkum, zpracování a prezentace nových poznatků o dějinách firmy Baťa a jejím působení v různých zemích světa. Milan Balaban a Jan Herman z Informačního centra Baťa Univerzity Tomáše Bati pokračují ve své intenzivní mezinárodní činnosti. A nutno podotknout, že jsou v ní velmi úspěšní. O tom, že se jejich práce stává vysoce uznávanou, svědčí celá řada pozitivních výsledků: pozvánky a účast na prestižních mezinárodních fórech, publikační aktivity u významných vydavatelů a vznikající spolupráce s předními světovými odborníky.

Na začátku letošního října vystoupil Milan Balaban na konferenci „Globalizing Firms in a Deglobalizing World“ v italském Miláně. „Příspěvek, který zazněl na Univerzitě Bocconi, popisoval vývoj firmy Baťa a její expanzi ve třicátých letech minulého století, což byl důsledek velké hospodářské krize. Výstupem této konference by měla být společná kniha, kterou připraví prestižní vydavatelství Routledge,“ přiblížil nejnovější úspěch své činnosti dr. Milan Balaban a dodal, že příležitost podílet se na tomto velkém knižním projektu je výsledkem dobrých kontaktů a také významu, který firma Baťa měla pro celkový hospodářský vývoj ve střední Evropě během meziválečného období.

V červenci se i s kolegou zúčastnili významné mezinárodní konference „Celebrating Business History as a Multidisciplinary Field: Prospects, Comparisons, and Contributions“ pod hlavičkou European Business History Association (EBHA) v Lisabonu. Oba příspěvky, se kterými naši historici vystoupili, přilákaly značnou pozornost. První analyzoval růst globálního dodavatelského řetězce firmy Baťa v meziválečném období 1918 až 1939, druhý popisoval vývoj firmy Baťa v období dekolonizace v letech 1945 až 1970. „Účast na této konferenci přinesla velmi pozitivní ohlasy a vedla k navázání slibné budoucí spolupráce s historiky z Německa, Portugalska či Španělska. Rádi bychom se zaměřili na přípravu společných publikací a grantových žádostí, což by pro nás znamenalo velký posun. Informační centrum Baťa by mohlo mít klíčové postavení v oblasti výzkumu dějin baťovského podnikání,“ vysvětlil Mgr. Jan Herman.

Během uplynulého roku se společně účastnili také několika dalších významných konferencí a výzkumných pobytů. Při výročním setkání „African Economic History Network“ v Pretorii představili vlastní výzkum o působení firmy Baťa v Africe. Ve Francii se zúčastnili Mezinárodního kongresu o dějinách podnikání ve Francii, kde prezentovali své studie o tom, jakou roli hrála firma Baťa ve Francii a frankofonním světě, a také o významu baťových inženýrů v meziválečném období.

Výzkumné aktivity historiků Milana Balabana a Jana Hermana se ovšem neomezují pouze na konference. „V roce 2023 jsme podnikli několik výzkumných zahraničních cest, které zahrnovaly výzkum v Britské knihovně a Národním archivu v Londýně, ale také ve městech East Tilbury v Anglii a Bataville ve Francii. Tyto pobyty přinesly cenné materiály a nové poznatky, které obohatí naše budoucí publikace,“ zamýšlí se Jan Herman. Vedle svých vlastních výzkumných aktivit se oba věnují také přednáškové činnosti na mezinárodních univerzitách. „V listopadu loňského roku jsem přednášel na Univerzitě v Torontu, kde jsem měl možnost představit globální dějiny firmy Baťa a také analýzu česko-jugoslávských vztahů v kontextu evropské politiky meziválečného období,“ doplňuje Milan Balaban.

Velmi důležitá je pro každého vědeckého pracovníka samozřejmě publikační činnost. Příspěvky Milana Balabana a Jana Hermana, na kterých mnohdy spolupracují s uznávanými historiky z jiných institucí a zemí, můžete najít v odborných publikacích vydávaných v českém, slovenském, ale také španělském, francouzském či anglickém jazyce. O tom, že se často jedná o velmi prestižní publikace, svědčí fakt, že se v roce 2023 objevil jejich článek v tištěné verzi uznávaného časopisu „International Review of Social History“ od vydavatelství Cambridge University Press.

Informační centrum Baťa je součástí Knihovny Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od roku 2008. Jeho cílem je přiblížit veřejnosti osobnost Tomáše Bati a všechny aspekty působení firmy Baťa ve Zlíně, v Československu a ve světě od roku 1894 až do současnosti. Centrum spravuje webové portály tomasbata.com a svet.tomasbata.com. Všechny zmíněné aktivity přispívají k rozšíření povědomí o globálním vlivu firmy Baťa a posilují pozici Informačního centra Baťa a zlínské univerzity jako důležité instituce na poli mezinárodního historického výzkumu. Spolupráce s předními světovými institucemi, nové publikace a účast na mezinárodních konferencích jsou důkazem neúnavné práce zlínských univerzitních historiků a jejich odhodlání přinášet nové poznatky do veřejného povědomí.

Fakulty a součásti

Zavřít