Ekonom Petr Zahradník na UTB o energetické krizi v Evropě: Domnívám se, že to nejhorší je za námi
27. října 2022Uznávaný ekonom Ing. Petr Zahradník přijal pozvání a svou přednáškou „Dopady energetické krize na ekonomickou situaci v Evropě“ zakončil středeční konferenci nazvanou „Aktuální výzvy českých vysokých škol v evropském kontextu.“ Konferenci hostila ve středu 19. října Univerzita Tomáše Bati.
Celá dnešní konference se mimo jiné věnuje také tématu přínosu členství v Evropské unii pro české vysoké školy. Jaký je tedy ten přínos?
„Pro české vysoké školy je ten přínos několikanásobný. Zaprvé mají díky fondům EU k dispozici zdroje, které předtím neměly, zadruhé vedou a motivují k tomu, aby zlepšovaly svoji kvalitu vzdělávání, udržovaly partnerství s jinými vysokými školami a univerzitami v jiných členských státech, ať už na úrovni studentů, tak pedagogů a dalších výzkumných pracovníků. Toto všechno se promítá do zvyšující se kvality vysokého školství jak v oblasti výuky, tak v oblasti výzkumu.“
Vysoké školy se bojí, že kvůli vysokým cenám energií budou muset přejít na online výuku. Jak velkou zátěž představují energie v rozpočtech vysokých škol?
„Myslím si, že v rozpočtech vysokých škol stejně jako v rozpočtech všech subjektů, které mají v podstatě fixovaný příjem nebo stabilní příjem, který si nemohou dovolit nějakým způsobem navyšovat, tak to je velká rána, s ohledem na to, že v mnoha případech se ty náklady na energie zvýšily několikanásobně. Samozřejmě, že i vysoké školy měly možnost se tzv. zahedgovat, to znamená vykrýt riziko, které je spojené právě s výkyvem cen, ale zpětně je těžké radit. V tomto ohledu jsem staromilec, hlavní proces výuky by, podle mě, měl rozhodně zůstat v prezenční formě, ne za každou cenu, pokud by online výuka přinesla nějakou očividnou úsporu, tak ano, ale řekl bych, že tím kvalita i forma výuky a možnost setkávání velmi trpí. Online výuka by měla být spíše doplňkem, ne hlavním proudem.“
Bude energetická krize ještě eskalovat, nebo jsme teď na vrcholu?
„Domnívám se, že díky opatřením, které vláda zavedla, jsme na vrcholu, že to nejhorší je za námi. Bude-li eskalovat, tak už jen jakýmisi dozvuky, ceny se udrží ještě nějakou dobu na této úrovni, ale nepředpokládám, že bychom viděli další skokový růst cen o další desítky procent.“
Jaký je Váš názor na zastropování cen? Má reálný dopad na řešení krize?
„Reálný dopad má z hlediska následků. Za relativně vysokou cenu je udržovaná jak životní úroveň, tak konkurenceschopnost podniků, takže dopad tam je, ale nemůžeme si myslet, že je to vlastní řešení. Je to řešení následků, nikoliv příčin.“
Stát jako jedno z řešení krize zvolil windfall tax. Korporace si však mohou ztrátu z této daně vybrat zpátky na spotřebitelích a klientech. Nevznikne tím další začarovaný kruh, který krizi nejenže neřeší, ale navíc ji prohlubuje?
„Tahle situace by neměla nastat, promítání této zvýšené daně by se nemělo projevit v konečných cenách za předpokladu, že budou fungovat kontrolní orgány. Je velice snadno dohledatelné, že zvýší-li se ta daňová zátěž právě o hodnotu windfall tax, která bude v České republice 60 % a následně se v podobném řádu zvýší konečné ceny pro spotřebitele, toto by nemělo být možné a je velkou výzvou pro kontrolní orgány, aby tomu zabránily.“