FAQ
Otázky o UTB
Proč si vybrat ke studium právě UTB?
Studium na UTB nejde popsat, to musí člověk zkrátka zažít. Abychom ti však trochu ukázali, co tě čeká, sepsali jsme si pro tebe 10 důvodů, proč studovat na UTB.
Není ve Zlíně nuda?
To myslíš vážně? Ať už jsi milovník výborné kávy, král parketu, sportovní či kulturní nadšenec nebo degustátor dobrého piva, nemusíš se bát – ve Zlíně se rozhodně nudit nebudeš. Můžeš se těšit na zlínský závod Pivní spirála, Majáles UTB, Zlín Film Festival, Barum Czech Rally Zlín, různé koncerty, designové markety, módní přehlídky a podobně. Ve Zlíně když chceš, můžeš. I kdyby to bylo vyšlápnutí si na sjezdovku uprostřed města, kde si s přáteli rozděláš oheň a upečeš buřty při západu slunce.
Co na UTB mohu studovat?
Na UTB nabízíme více jak 200 studijních programů a specializací, které jsou rozděleny na šesti fakultách. Pět z nich je přímo v centru Zlína a jedna, Fakulta logistiky a krizového řízení, se nachází v nedalekém Uherském Hradišti.
Podívej se na náš vyhledávač studijních programů, kde můžeš rychle najít, který je právě pro tebe ten pravý.
Je studium na UTB zdarma?
Ano. Jsme veřejná vysoká škola, a proto se u nás školné neplatí. Naopak nabízíme několik druhů stipendií, které můžeš během studia získat.
Je studium na UTB těžké?
Složitost studia se odvíjí od zvoleného studijního programu a tvé přípravy. Nemusíš se však vůbec bát, kdo chce, zvládne cokoliv a my jsme tu od toho, abychom ti pomohli.
Například, nepůjde ti matematika? Můžeš se přihlásit do našeho Maths Support Centra.
Kdy se koná Den otevřených dveří?
Během akademického roku se konají dva dny otevřených dveří, jeden na podzim a druhý v zimě. Aktuální termíny najdeš na stránce Den otevřených dveří.
Přihlášky na UTB
Přijímáte bez přijímacích zkoušek?
Na většinu studijních programů přijímáme bez přijímacích zkoušek. Stačí pouze doložit maturitní vysvědčení, popřípadě průměr z požadovaných ročníků.
Přijímací zkoušky se pak dělají na většinu studijních programů na Fakultě humanitních studií, na program Softwarové inženýrství na Fakultě aplikované informatiky a na všechny programy na Fakultě multimediálních komunikací.
Konkrétnější informace najdeš na stránkách:
Jaký je rozdíl mezi prezenčním a kombinovaným studiem?
Prezenční studium: Dříve se mu říkalo také denní studium. Jedná se o typ studia, kdy převážná část výuky je organizována formou přednášek, cvičení, seminářů, kurzů, praxí, laboratorních prací a dalších forem, během nichž je student/ka v přímém kontaktu s učitelem a své poznatky získává přímo. Účast je kontrolována. Výuka pokrývá většinu týdne, zkrátka tak, jak jste byli zvyklí na střední. Tuto variantu volí většina studentů.
Kombinované studium: Dříve se používal i název dálkové. Tento typ výuky kombinuje prvky prezenčního studia a samostudia, které je koordinováno vzdělávací institucí. Výuka probíhá zpravidla 1x za 14 dnů, v pátek a sobotu celý den. Ve zbylém čase máte možnost pracovat (ideálně v oboru) a doplňovat tak své teoretické poznatky o praxi.
Další typy a formy studia.
Kde najdu podrobnější informace o konkrétním studijním programu (předměty, uplatnění…)?
Všechno jsme ti přehledně rozepsali na stránce o bakalářských studijních programech a na stránce o magisterských studijních programech. Stačí si vybrat studijní program, který tě nejvíce zajímá. Po rozkliknutí zde najdeš výčet předmětů, na které se můžeš těšit i možné obory a odvětví uplatnění.
Pokud ale stále váháš, který studijní program si zvolit, zkus náš vyhledávač studijních programů.
Jak se podává přihláška ke studiu?
Stačí se přihlásit na náš portál prihlaska.utb.cz, vybrat si studijní program, vyplnit požadované údaje, přihlášku odeslat a zaplatit poplatek.
Pokud tě napadají další dotazy ohledně přihlášky, podívej se na naše často kladené dotazy přímo na portálu E-přihláška.
Kolik stojí přihláška ke studiu?
Částka za přihlášku se odvíjí od zvoleného studijního programu a náročnosti přijímacího řízení.
Kolik přihlášek si můžu podat?
Přihlášek si můžeš podat, kolik chceš. Jen na Fakultě multimediálních komunikací si lze v rámci konkrétních programů podat pouze jednu přihlášku ke studiu. Zároveň musíš zvážit možnou kolizi termínů např. talentových zkoušek. Třeba u studijního programu Multimédia si můžeš zvolit pouze jednu konkrétní specializaci (Digitální design, Grafický design, Reklamní fotografie, …).
Jak se mohu zapsat jako student/ka se specifickými potřebami?
Pro studenty/ky se specifickými potřebami funguje naše Poradenské centrum UTB, které má přímo stránku pro uchazeče. Zde najdeš všechny potřebné informace a pokud tě napadnou další otázky, určitě jim zavolej, napiš e-mail nebo jim můžeš napsat na jejich instagramový profil @poradenstvi.utb.
Na koho se obrátit, když mám určité omezení nebo se ocitám v tíživé finanční situaci?
Pokud ses ocitl/a v složité životní situaci, obrať se na naše Poradenské centrum UTB. Naši kolegové a kolegyně ti pomohou situaci vyřešit a poradí ti, co dělat dále.
Je možné k vám přestoupit z jiné vysoké školy?
Ano, ale je to stejné, jako se hlásit znovu na vysokou školu. Pokud si však zvolíš podobný studijní program a máš již nějaké studium za sebou, je možné na základě žádosti uznat určité předměty. Podrobnější informace najdeš pod Obecnými pravidly pro uznání předchozího vzdělávání.
Mám hromadu otázek ohledně přijímaček a studia. Na koho se mohu obrátit?
Všechny tvé otázky ti zodpoví na studijních odděleních fakult. Nebo se můžeš zeptat přes zprávy na instagramovému profilu @utbzlin.
Kde nájdem informácie o štúdiu na UTB pre slovenského uchádzača?
Informace najdete na stránce pre uchádzečov zo Slovenska.
Studium a život na UTB
Kde můžu při studiu na UTB bydlet?
Během studia můžeš bydlet na našich univerzitních kolejích nebo na studentských bytech, kterých je ve Zlíně spousta. Určitě doporučujeme sledovat facebookovou skupinu Začni bydlet s UTB, kde se sdílí různé nabídky ubytování.
Kolik studium na vysoké škole stojí?
Cena studia se odvíjí od několika klíčových faktorů. Studenta/ku, který/á bydlí ve Zlíně, samozřejmě studium vyjde levněji než člověka na kolejích či privátu.
Každopádně pro orientaci, ubytování na kolejích se pohybuje v rozmezí 3 500 až 7 000 Kč za měsíc. Záleží, jaký pokoj a koleje si zvolíš. Obědy v menze pak průměrně okolo 90 Kč za oběd.
V případě, že se rozhodneš pro studentský byt, tak se cena vždy odvíjí od dohody s pronajímatelem. Ceny se mohou pohybovat od 2 000 až po 10 000 Kč měsíčně. Avšak průměrný nájem za měsíc bývá přibližně 4 000 Kč.
Bojím se, že neseženu při studiu brigádu/praxi. Můžete mi nějak pomoci?
Že se vůbec ptáš. Na UTB funguje kariérní poradenství Job Centrum UTB, které pravidelně zveřejňuje a rozšiřuje nabídku prací i stáží. Kromě toho každý rok pořádáme dva veletrhy pracovních příležitostí, takže o práci budeš přímo zakopávat.
Jaká stipendia UTB nabízí?
Na UTB nabízíme stipendia prospěchová, mimořádná (jednorázová), doktorská a mimořádná (jednorázová) doktorská, dále pak ubytovací stipendium, sociální stipendium, výzkumné stipendium a stipendium za významnou činnost konanou ve prospěch UTB. Všechna stipendia jsou nabízena dle Stipendijního řádu UTB.
Mohu vyjet studovat do zahraničí?
Už Baťa dobře věděl, že nejvíce se toho člověk přiučí ve světě. Proto na UTB dáváme každému možnost nadechnout se a letět. Jako student*ka UTB máš proto mnoho možností, jak v rámci různých výměnných programů vycestovat do zahraničí a absolvovat tam buď studijní pobyt, nebo praktickou stáž.
Zajímá tě k tomu více? Podívej se na stránku Vyjíždějící studenti.
Jsem profesionální sportovec/sportovkyně. Jde zvládat studium a sport dohromady?
Samozřejmě, že to jde. Nebudeme lhát, že to není náročné, ale to není nic, když chce dělat člověk něco na 100 %. Podpora profesionálních sportovců je pro nás důležitá, i proto na UTB vzniklo Centrum pro sportovní reprezentanty UTB ve Zlíně.
Potřebuji ke studiu svůj vlastní počítač?
Mít vlastní počítač není nutné. Všechny studijní materiály ti naši pedagogové poskytnou, takže ti ve výuce postačí papírový blok a propiska na poznámky.
Pokud budeš potřebovat počítač na tvorbu prezentace, seminární práce nebo závěrečné práce, můžeš využít naše počítačové učebny nebo zajít do univerzitní knihovny, která je počítači pro studenty a studentky vybavená.
Je Zlín bezpečné město?
Zlín je považován za relativně bezpečné město. Ve srovnání s většími městy v České republice, jako jsou Praha nebo Brno, má Zlín nižší míru kriminality a je obecně klidnější. Město je známé svou přátelskou atmosférou a bezpečným prostředím pro studenty.
Studoval/a jsem již na jiné vysoké škole. Budu muset platit?
V České republice je studium na veřejných vysokých školách zpravidla bezplatné, ale existují určité situace, kdy student musí platit poplatky:
- Prodloužení doby studia: Studenti mají nárok na bezplatné studium po standardní dobu studia zvětšenou o jeden rok. Pokud student překročí tuto dobu, musí platit poplatek za delší studium. Tento poplatek se liší podle univerzity a konkrétní fakulty.
- Studium v cizím jazyce: Pokud student studuje program, který je veden v jiném jazyce než v češtině (např. angličtině), může být za takové studium vyžadován poplatek.
- Druhé a další studium: Pokud student již absolvoval jedno vysokoškolské studium a rozhodne se studovat další bakalářský nebo magisterský program v prezenční formě, může být za toto druhé studium vyžadován poplatek, pokud překračuje standardní dobu studia zvětšenou o jeden rok.
Můžu uplatnit jazykové certifikáty?
Záleží na studijním programu, který si zvolíš. Například pro program Angličtina pro manažerskou praxi můžeš uplatnit certifikát na úrovni minimálně C1 (ne starší 5 let) k nahrazení srovnávací zkoušky společnosti Scio.
Zároveň pak můžeš uplatnit svůj certifikát během studia na uznání předmětu cizího jazyka. To však záleží na tvé domluvě s konkrétním pedagogem.
Máte na UTB nějaké Studentské spolky?
Na UTB máme hned několik studentských spolků a organizací, do kterých se můžeš během studia zapojit. Největším spolkem je Studentská unie UTB, což je sdružení studentek a studentů ze všech fakult, kteří organizují například Majáles UTB, Reprezentační ples univerzity, Mezinárodní den studentstva nebo Seznamovák UTB.
To ale není vše. Zapojit se můžete i do spolku UTB za klima, tanečního spolku U DANCE UTB, do Klubu deskových her nebo do ESN Zlín, které se stará o studenty ze zahraničí během jejich návštěvy a studia na UTB. Je toho opravdu spousta, proto se určitě podívej na stránku Studentské spolky na UTB.