Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Celoživotní vzdělávání

Mikrocertifikáty

Co jsou mikrocertifikáty?

Při vytváření a realizaci programů CŽV a následném ověřování výsledků učení budeme postupovat v souladu s Evropským doporučení o mikrocertifikátech, které bylo schváleno v červnu 2022 a které usiluje o podporu celoživotního učení a zaměstnatelnosti prostřednictvím zaznamenávání a certifikace výsledků učení, které člověk získá absolvováním kratšího úseku učení (např. krátkým školením).

Osoba, která bude absolvovat takovýto kratší úsek učení, se stane vlastníkem mikrocertifikátu a může jej sdílet s dalšími subjekty v oblasti vzdělávání a trhu práce, a to doma i v zahraničí. Všechny zainteresované strany by měly obsahu mikrocertifikátů rozumět a zároveň umět ověřit jejich pravost.

Mikrocertifikáty na UTB ve Zlíně

Česká republika má na zakotvení Evropského doporučení o mikrocertifikátech do své legislativy rok. UTB ve Zlíně je součástí projektu v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol, ve kterém se ve spolupráci s dalšími 25 vysokými školami zaměří právě na problematiku zavádění mikrocertifikátů do praxe.

V rámci projektu se UTB nejprve zapojí analýzy současného stavu v oblasti dokladů týkajících se uznávání krátkodobého celoživotního vzdělávání. Současně s tím se projektový tým UTB ve Zlíně bude podílet na výzkumu nejlepší zahraničí praxe v této oblasti. Dále pak UTB ve Zlíně přispěje k návrhu jednotné podoby certifikátů skrze jejich připomínkování. Kromě toho bude  participovat v dalších pracovních skupinách, které budou v rámci projektu vytvářet metodiku uznávání výsledků celoživotního vzdělávání a sjednocení výstupů jednotlivých forem krátkodobého vzdělávání. V neposlední řadě pak budou pracovníci UTB ve Zlíně zapojeni do tvorby společného on-line katalogu kurzů a do budování jednotného online systému pro ověřování výsledků celoživotního vzdělávání, včetně jeho pilotního ověření.

Mikrocertifikáty v praxi

Vzdělávací programy zaměřené na zvyšování nebo změnu kvalifikace, budou navrhovány tak, aby vám umožnily získat novou nebo prohloubit vaši stávající odbornost v kratším čase. Také forma studia bude flexibilnější a lépe se přizpůsobí vašim životním a pracovním plánům a možnostem. Jde o kurzy, jež jsou zkrácenou nebo upravenou verzí běžných kurzů, předmětů či studijních oborů. Některé z těchto kurzů budou realizovány online, některé prezenčně nebo budou kombinací obou těchto forem.

Tyto programy mohou být koncipovány do modulů – dílčích částí, které budou obsahově specificky zaměřeny tak, abyste po úspěšném absolvování každého modulu získali určitý počet mikrocertifikátů a tím i dílčí odbornost.  Absolvováním více modulů zvyšujete počet získaných mikrocertifikátů.

Mikrocertifikát je elektronický záznam v národním elektronickém systému, který bude tyto certifikáty vydávat a archivovat prostřednictvím platformy Europass. Mikrocertifikáty mají elektronickou podobu,  přístup k nim má pouze vlastník mikrocertifikátu, který může prezentovat své dovednosti potenciálním zaměstnavatelům​ přidělením přístupového kódu. 

Pro získání mikrocertifikátů je obvykle potřeba splnit zadané úkoly, účastnit se výuky, prezentovat vlastní výstupy, znalosti nebo dovednosti nebo úspěšně projít testy apod. Tyto podmínky vždy stanovuje garant vzdělávacího programu a najdete je v detailech kurzu.

Článek byl zpracován s využitím těchto zdrojů:

Soubor ke stažení

Mikrocertifikáty_Manuál pro UTB

 

Fakulty a součásti

Zavřít