Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně opět zpestří program filmového festivalu
29. května 2023Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se opět ve velkém zapojí do Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který ve městě začne ve čtvrtek 1. června. Studenti univerzity pomáhají během příprav i při samotné realizaci festivalových akcí po celém městě, a to buď v rámci studia pod vedením svých pedagogů, anebo pracují jako dobrovolníci. Chybět nebude ani tradiční udělení tzv. Hvězdného doktorátu.
„Hvězdný doktorát“ obdrží letos v úterý 6. června před Velkým kinem z rukou rektora UTB Milana Adámka herecké hvězdy Tereza Ramba a Jan Cina. Od roku 2007, kdy byl „Hvězdný doktorát“ udělen zlínskou univerzitou poprvé, jej obdrželo již 20 známých osobností, mimo jiné například Jiřina Bohdalová, Lucie Vondráčková, Jiří Mádl, Vojta Kotek, Anna Geislerová, Klára Issová, Barbora Seidlová, Jan Šťastný a další. Raritou je astronaut Andrew Feustel, který dostal „doktorát“ v roce 2011 za to, že vzal do vesmíru oblíbenou hračku Krtečka. Držiteli tohoto ocenění jsou i moderátoři ZFF Dana Morávková a Jan Čenský.
Zlín Film Festival patří dětem, a to je skvělá výzva také například pro budoucí pedagogy. Studenti z Fakulty humanitních studií (FHS) se každoročně intenzivně zapojují do spolupráce s festivalem a připravují pro školy i pro rodiny s dětmi originální workshopy. Letos láká především na zábavu, ponaučení a tolik důležitou prevenci.
Dopolední program pro základní školy se uskuteční v prostorách studentského klubu FHS – umožní tedy školákům nahlédnout do prostor univerzity. Zde se například přenesou do minulosti, světa nabitého událostmi a osobnostmi, které se postupem času staly nepostradatelnými a inspirativními pro rozvoj našeho regionu. „Čeká je cesta od malých řemeslných dílen, tkalcovských stavů, krojů s barevnou krajkou, přes píli a um průmyslových průkopníků až po neuvěřitelnou kreativitu tvůrců moderní současnosti, jejíž součástí je neodmyslitelně také naše univerzita“, upřesňuje dr. Roman Božik, koordinátor programu z Ústavu školní pedagogiky FHS UTB ve Zlíně.
Další, tentokrát spíše preventivní program, bude zaměřen na problematiku krádeže identity, kyberšikanu, rizikovou komunikaci a nekritické přejímání informací z internetu. Nechybí samozřejmě ani workshop věnovaný těm, kteří překypují energií a rádi se zúčastní sportovních a hudebně pohybových her. „Děti mohou podniknout také pomyslnou cestu do vesmíru, která jim přiblíží vzdálené planety sluneční soustavy, jejich měsíce, slunce, další hvězdy a galaxie. Na vlastní kůži tak zažijí třeba bitvu vesmírných korábů nebo se ztratí na Měsíci,“ popisuje mluvčí UTB Petra Svěráková.
Odpolední program pro veřejnost v Parku Komenského navazuje na plánované workshopy. Je určen především rodinám a dětem školního věku. Ve stanu FHS mohou rodiče navíc využít poradnu, která jim poskytne užitečný návod, jak pečovat o dětskou nohu tak, aby se správně vyvíjela. Při této příležitosti proběhne prezentace připravované knihy „Nezapomeň na nohy“ z dílny Fakulty multimediálních komunikací.
O zdravotnický dozor se jako obvykle v průběhu festivalu postarají studenti a studentky z Ústavu zdravotnických věd.
Svou Tajemnou laboratoř již tradičně otevře Fakulta technologická. Letos si v ní děti vyzkouší, jaké to je, stát se na chvíli superhrdinou. Jak spiderman tvoří svá vlákna? Jak vypadají malí živočichové, kteří zvládnou i cestu do vesmíru? Na náměstí Míru budou dva KOMA moduly, v provozu budou po celou dobu festivalu ve všedních dnech od 14.00 do 19.00 hodin, o víkendu potom od 10.00 do 19.00 hodin.
Fakulta multimediálních komunikací bude po celou dobu festivalu zajištovat vstupy a vysílání z nového multimediálního studia Fénix.
V rámci festivalu bude opět univerzitní menza zajišťovat kompletní občerstvení a gastro program. „Zahajovací večírek pravidelně navštěvuje 600 osob. Letos se mohou opět těšit na grilované speciality připravované přímo před zraky hostů. Další příjemnou akcí bude Zahradní slavnost v Baťově vile. Budeme se podílet i na drobném občerstvení pro tiskové konference a jiných menších pohoštěních v rámci festivalu. Letošní novinkou je občerstvení pro organizátory již tradičního festivalového půlmaratonu,“ řekl Michal Navrátil, ředitel Kolejí a menz UTB.
Studenti, zaměstnanci i veřejnost budou mít také příležitost vstoupit do registru dárců kostní dřeně. A to po celou dobu festivalu na Školní ulici ve Zlíně.
„Do registru se mohou zapsat zdraví lidé ve věku 18-35 let, po předchozí konzultaci a vyplnění formuláře. Zájemce si sám provede tyčinkou stěr slin z úst, a tento vzorek odevzdá,“ vysvětluje jednoduchou proceduru Zdeňka Wasserbauerová, která má na svém kontě tisíce zapsaných dobrovolníků. Stále to však nestačí. Přitom pro pacienty s leukémií je nalezení dárce zcela zásadní.