
Student zlínské univerzity navrhl vítězné uniformy pro Expo 2025 v Ósace
28. března 2025„Navrhujeme společnost budoucnosti pro naše životy.“ Tak zní téma výstavy Expo 2025, která se bude konat v japonské Ósace od 13. dubna do 13. října 2025. Svou snahu o lepší budoucnost bude na této výstavě prezentovat také Evropská unie, která vyhlásila soutěž pro mladé designérky a designéry – návrh uniformy zaměstnanců pavilonu EU, který se ponese v duchu estetiky, inkluze a udržitelnosti. Všechny tyto požadavky svým návrhem splnil student z ateliéru Design oděvu Tomáš Maliňák Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, a stal se tak vítězem soutěže o oficiální návrh uniformy.
Vítězství mezi elitou mladých designérů
Tomáš Maliňák je studentem prvního ročníku navazujícího magisterského studia na Fakultě multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Zvítězil mezi desítkami mladých talentů z různých koutů EU. „Jsem nesmírně poctěn, že můj návrh zvítězil. Zároveň si ale uvědomuji velkou zodpovědnost. Uniforma musela splnit nejen estetické, ale i funkční a udržitelné aspekty a reprezentovat jednotu, hrdost a inovativní přístup EU,“ říká Tomáš Maliňak.
Uniforma se skládá z kalhot, polokošile a vesty v oversized střihu. Použité jsou světlé barevné odstíny, nechybí na míru tkaná látka s modro žlutým motivem EU. Vedle estetické stránky a udržitelnosti byl pro Tomáše klíčovým prvkem právě střih. Celá střihová dokumentace byla vytvořena pomocí jeho vlastního kódu, který dokáže vygenerovat střih na míru během několika sekund. „Velmi mě těší, že mohu své projekty propojit a přinášet inovace v technologickém přístupu v oděvní tvorbě,“ dodává.
Porota ocenila propojení tradice a technologie
Soutěž organizovala Evropská unie ve spolupráci s renomovaným japonským designérem a zakladatelem značky ANREALAGE Kunihikem Morinagou. Právě on ocenil Maliňákův koncept. „Líbí se mi propojení tradice a technologie, unisex prvky a důraz na rozmanitost. Využití 3D pletacích technik a zakázkového šití znamenají skvělou inovaci,“ uvedl Morinaga, který se proslavil spoluprací s FENDI a v roce 2019 získal Velkou cenu za design Mainichi.
„Je skvělé vidět, že naši studenti dostávají tak prestižní příležitosti a mohou přímo ovlivnit mezinárodní design,“ oceňuje Kristýna Petříčková, vedoucí ateliéru Design oděvu. Tomášův úspěch považuje za důkaz kvality zlínské výuky.
Lokální produkce a udržitelná výroba
Uniformy se vyrábějí v České republice a na Slovensku a na jejich produkci osobně dohlížel sám Tomáš. Odměnou za vítězství je Tomášova cesta na Expo 2025, kde uvidí svůj návrh v akci. „V momentě, kdy jsem si přečetl e-mail, že můj návrh byl vybrán, věděl jsem, že ta pravá práce teprve začíná, i když jsem měl značnou část za sebou. Do soutěže jsem přihlásil kompletní dokumentaci – od návrhu, technických listů, výběru materiálů, přes seznam doporučených firem až po 3D vizualizaci, jak nás to učí na univerzitě. Bylo to náročné, ale vyplatilo se to,“ dodává.
Nejcennější zkušenost pro něj však přišla během mentoringu s panem Morinagou. „Na první schůzce jsem byl nervózní, nevěděl jsem, co od toho očekávat. Velmi rychle jsem ale pochopil, že obavy nejsou na místě a že tato setkání jsou nesmírně obohacující. Během poslední schůzky mi pan Morinaga dokonce umožnil nahlédnout do svého kreativního procesu. Byla to neocenitelná zkušenost,“ říká Tomáš Maliňák.
Na Expo 2025 tak bude nejen reprezentovat Evropskou unii, ale i zlínskou univerzitu a mladou generaci designérů, kteří propojují tradici s inovací a formují budoucnost módy.