Hlavní Cenu INOVACE ROKU 2024 získala Vrhací židle pro handicapované sportovce
6. prosince 2024Hlavní Cenu INOVACE ROKU 2024 získal projekt Vrhací židle pro handicapované sportovce, které vynalezli vědci z Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. 29. ročník soutěže o Cenu Inovace roku 2024 vyhlašuje Asociace inovačního podnikání ČR.
„Do soutěže se přihlašuje nový nebo významně zdokonalený produkt zavedený na trh v posledních třech letech, který je zaveden v praxi a je úspěšně využíván,“ uvádí Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB. Porota hodnotila technickou úroveň produktu, původnost řešení, postavení na trhu i vliv na životní prostředí. „Konstrukční a vzhledové řešení „Vrhací židle“ bylo předmětem dílčího projektu „Multifunkční sportovní zařízení pro zdravotně postižené sportovce“ (projekt Univerzitního institutu UTB ve Zlíně, řešitelé Ing. Zdeněk Melichárek, Ph.D. a tým), který byl součástí komplexního projektu Komercializace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně I (TP01010006) financovaným Technologickou agenturou ČR,“ dodala Ivana Bartoníková.
„Vrhací židle, resp. její design je chráněn průmyslovým vzorem Společenství, který byl registrován dne 19. 06. 2017 pod č. 004054385-0001 u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví,“ sdělil Přemysl Strážnický, specialista CTT.
Vrhací židle jsou určeny pro zdravotně postižené sportovce při různých atletických disciplínách – vrhu koulí, hodu diskem, oštěpem nebo kuželkou. „Námi vyvinuté vrhací židle používají tělesně postižení sportovci celého věkového spektra, různé tělesné váhy, pohlaví, handicapu, praváky i leváky. Dosavadní zařízení umožňovala provozovat jen jeden sport. Nová vrhací židle je upravitelná na konkrétní postavu sportovce s handicapem a nabízí možnost hned několika nastavení,“ popisuje řešitel projektu Zdeněk Melichárek z Ústavu tělesné výchovy a sportu zlínské UTB.
Jedinečnost tohoto multifunkčního sportovního zařízení spočívá v univerzálnosti jeho použití. S ohledem na tyto faktory byla navržena konstrukce a design židle, kterou charakterizuje jednoduchost skladby konstrukce, jednoduchost rozložení a složení vrhací židle na dílčí komponenty, její univerzálnost ve smyslu orientace (levák, pravák), jednoduchost upnutí židle, snadná přestavba sedací a opěrných částí vrhací židle na základě požadavků atletů a s tím spojená nízká hmotnost a dobrý skladovatelnost. Nízká váha vrhací židle usnadňuje sportovcům přepravu a v konečném důsledku šetří rovněž náklady i při letecké dopravě.
Zařízení splňuje veškerá kritéria, která jsou stanovena atletickou asociací v ČR i v zahraničí. Vrhací židle již používají například v Jedličkově ústavu v Praze nebo Sportovním klubu Kociánka Brno, který se zabývá sportem handicapovaných pod Českou federací Spastic Handicap. Univerzita Tomáše Bati byla v soutěži Inovace roku úspěšná také v loňském roce, kdy zvítězila s volejbalovým míčem.