Domácí a hospicová péče. Zlínská univerzita otevře nový program
24. října 2024Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nabídne v akademickém roce 2025/2026 navazující magisterský studijní program pro všeobecné sestry – Domácí péče a hospicová péče. Jako první vysoká škola v České republice tak umožní sestrám absolvovat tento specializační program na úrovni magisterského studia. Univerzita tímto krokem reaguje na aktuální demografické i společenské výzvy.
S rostoucím počtem stárnoucí populace a nárůstem chronických onemocnění se zvyšuje i poptávka po kvalifikovaných zdravotnických pracovnících, kteří dokážou poskytovat empatickou a profesionální pomoc přímo v domácnostech pacientů, v zařízeních sociálních služeb nebo v hospicích. Tato péče je klíčová nejen pro samotné nevyléčitelně nemocné pacienty v terminálním stádiu, ale také pro jejich rodiny, kterým pečovatelé nabízí neocenitelnou podporu v těžkých životních situacích.
Studijní program Domácí péče a hospicová péče je navržen jako dvouletý navazující magisterský specializační program v prezenční i kombinované formě. Orientuje se především na klíčové oblasti, jako jsou ošetřovatelství, paliativní péče, rehabilitace, komunikace s pacienty a jejich blízkými včetně podpory v závěru života, bez kterých se sestra při výkonu této náročné profese neobejde.
„V letošním akademickém roce je to již dvacet let, co vzděláváme na UTB ve Zlíně všeobecné sestry v bakalářském studijním programu, a jsme velmi rádi, že můžeme zájemcům nabídnout navazující magisterské studium, navíc v oboru paliativní a hospicové péče,“ říká Anna Krátká, organizační garantka nového studijního programu. „Uvědomujeme si zároveň závazek, který na sebe bereme a uděláme maximum pro to, abychom připravili specializované sestry, které pozitivně ovlivní kvalitu života klientů a jejich rodin v domácnostech, v pobytových službách a v paliativní a hospicové péči,“ dodává.
Podle děkana fakulty Mgr. Libora Marka, Ph.D. představuje nabídka nového studijního programu významný přínos pro zlínský region. „Fakulta humanitních studií je připravena vzdělat nové generace odborníků schopných naplňovat rostoucí potřebu kvalifikované péče. Naši absolventi přispějí k rozvoji i udržitelnosti místních zdravotnických a sociálních služeb. Co je však nejpodstatnější, pomohou zlepšovat kvalitu života těžce nemocných pacientů i jejich blízkých,“ uvedl Libor Marek.
Od ledna příštího roku bude možné podávat přihlášky ke studiu. Fakulta přijme do prvního ročníku navazujícího studia v prezenční i kombinované formě celkově třicet studentů.