Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Výroční zpráva o udržitelnosti pro rok 2020

Zjednodušená výroční zpráva o udržitelnosti Univerzity Tomáše Bati informuje o aktuálním stavu vybraných indikátorů pro rok 2020.

Indikátory jsou sledovány v šesti kategoriích, a to infrastruktura, energie a změna klimatu, odpad, vodní hospodářství, doprava a výzkum a vzdělávání. Tato kategorizace vychází z návazností na metodiku mezinárodního srovnávacího žebříčku UI GreenMetric, kterého se UTB pravidelně zúčastňuje.

V každé kategorii jsou zmíněny nejdůležitější body, které mají dopad na udržitelné chování univerzity. S jejich názorným využitím UTB přibližuje svou snahu pro aktuální rok 2020 na cestě k dlouhodobě udržitelnému fungování univerzity. V každé kategorii bude možné sledovat vývoj v dalších letech.

Infrastruktura

Infrastruktura UTB netvoří ucelený univerzitní kampus, objekty univerzity jsou rozptýleny v intravilánu Zlína a dále jsou využívány tři objekty v Uherském Hradišti. Stáří a úroveň technologického vybavení objektů jsou různé, od objektů vystavěných firmou Baťa při rozvoji Zlína až po objekty speciálně navržené a vystavěné pro potřeby výuky a výzkumu. V současné době pro svůj provoz UTB využívá celkem 29 objektů o celkové výměře 144 309 m2.

Přestože je většina objektů univerzity situována v centru města a není zde možné budovat rozsáhlejší plochy zeleně, UTB disponuje a stará se o 30 165 m2 ploch zeleně a zpevněných ploch umožňující i rozptylové, odpočinkové a volnočasové aktivity studentů a zaměstnanců. Tyto plochy zeleně také umožňují absorpci dešťové vody.

V uplynulém roce bylo na UTB uskutečněno celkem 231 studijních programů, ve kterých studovalo 9 674 studentů (v součtu prezenční i kombinované formy studia) a pracovalo 921 zaměstnanců.

V rozpočtu je zatím na udržitelnost vyčleněno méně než 1 % zdrojů. Velká část těchto zdrojů je alokována do zlepšení infrastruktury, výměny zastaralého technického zařízení budov za účinnější, programy na úspory energií a podobně.

Energie a změna klimatu

Významnou měrou se na spotřebě energií a zdrojů podílí udržování pohody pracovního prostředí, energie spotřebované na osvětlení a provoz technologií pro výuku. Proto je významně posilována automatizace a měření spotřeby energií. Technické zařízení budov UTB jsou z 42 % řízeny automatickými systémy na základě předdefinovaných schémat regulace chodu a časových plánů provozu. Na základě získaných dat jsou navrhovány cílené zásahy ke snížení spotřeb, zpětného využití tepla a optimalizace provozu.

Vývoj spotřeby elektrické energie, tepla a plynu ukazuje následující graf. Protože je většina energií spotřebovávána na udržení pohody pracovního prostředí (vytápění, chlazení, ventilace a osvětlení) je snižování spotřeb energií vázáno zejména na změny staveb a jejich technologického vybavení.

Odpad

Přestože univerzita není výrobním podnikem, vyprodukuje 590 t odpadu za rok. Z tohoto množství se recykluje 213 t, tj. 36,2 % odpadu, formou třídění papíru a plastů. Vzhledem k počtu uživatel objektů se jedná o produkci cca 56 kg na osobu a rok.

V roce 2020 je zaveden program zaměřený na možnost nabrat si pitnou vodu do vlastních lahví. V následujících letech je plán rozšiřovat tyto aktivity i na třídění odpadu.

Ve spolupráci se studentskou organizací UTB za klima probíhá příprava dalších projektů na snížení produkce odpadů a zvýšení podílu vytříděného odpadu.

Nebezpečné odpady a elektroodpad jsou 100% tříděny a odevzdávány samostatně k likvidaci, případně k zpětnému využití.

Vodní hospodářství

Protože jsou objekty univerzity v městské zástavbě, zařízení a technologie pro zachytávání a využívání dešťové nebo odpadní vody UTB nevyužívá.

Z důvodu snížení spotřeby pitné vody pro technické účely jsou na sociálních zařízeních instalovány spotřebiče s úsporou spotřeby vody. Možnost snížení spotřeby vody nutné k provozu technických zařízení budov je jedním z kritérií při výběru osazovaných spotřebičů v rámci projektového návrhu.

Doprava

UTB využívá 22 automobilů sloužících ke sdílené jízdě na pracovní cesty zaměstnanců, pro přepravu materiálu nebo potravin menzy.

Vzhledem k omezenému dojezdu a nedořešeným možnostem nabíjení nemá univerzita ve svém vozovém parku elektromobily.

Pro parkování automobilů jsou využívána podzemní parkoviště o 203 parkovacích místech. Parkovací stání vybudovaná v okolí objektů je pro zaměstnance a návštěvníky k dispozici dalších 364 míst.

Automobily jsou využívány zejména pro dopravu na pracovní cesty a jednání uskutečňovaná zejména v Praze. Jejich využití však není každodenní.

Univerzita preferuje využití městské hromadné dopravy a alternativních dopravních prostředků na úkor automobilové dopravy. U objektů jsou proto zřizovány stojany na kola a je kladen důraz na adekvátní napojení na síť MHD a stezky pro pěší.

Výzkum a vzdělávání

UTB nabízela na svých 6 fakultách celkem 231 studijních programů, z toho 21 bylo zaměřeno na udržitelnost. Tématu udržitelnosti se věnovaly také další studijní předměty napříč všemi vyučovanými obory.

Podle Google Scholar bylo za poslední tři roky bylo publikováno 567 článků týkající se udržitelnosti.

Na UTB uskutečnilo se 13 akcí, které se věnovaly udržitelnosti. Například projekt FMK Taste the waste, celouniverzitní Noc vědců nebo se také začaly vysílat univerzitní podcasty.

Vznikl studentský spolek UTB za klima. Jedná se studentský spolek, který se chce stát místem pro setkávání členů akademické obce UTB, kteří mají zájem o environmentální otázky a udržitelnost. Jeho členové mají zájem o vzdělávání v oblasti udržitelnosti, podílejí se na pořádání workshopů a vzdělávacích seminářů a také na praktické organizaci udržitelných aktivit na univerzitě.

Na webových stránkách se začaly připravovat stránky týkající se udržitelnosti, tak aby získaly aktuální podobu.

Z celkových zdrojů na vědu a výzkum jde 8,2 % na výzkum týkající se udržitelnosti. Vývoj za posledních 5 let ukazuje následující graf.

Fakulty a součásti

Zavřít