8. září: Mezinárodní den gramotnosti

Mezinárodní den gramotnosti Organizace spojených národů každoročně připadá na 8. září a klade si za cíl zvýšit povědomí a zájem veřejnosti o problematiku gramotnosti ve světě.

Od roku 1967 se každoročně po celém světě konají oslavy Mezinárodního dne gramotnosti, aby veřejnosti připomněly důležitost gramotnosti pro zachování důstojnosti a lidských práv a pro posun společnosti k větší vzdělanosti a udržitelnosti. Navzdory dosaženému pokroku přetrvávají problémy s gramotností u více než 700 milionů negramotných lidí na celém světě, z nichž většinu tvoří ženy, kterým stále chybí základní dovednosti čtení a psaní, a čelí proto zvýšené zranitelnosti.

Nedávná krize spojená s pandemií nemoci Covid-19 negativně ovlivnila vzdělávání mládeže a dospělých s nízkou úrovní základních dovedností.  Většina existujících programů zvyšování gramotnosti byla pozastavena. Odhaduje se, že v důsledku pandemie se téměř 24 milionů studentů (z nichž 11 milionů budou dívky a mladé ženy), možná nikdy nevrátí k formálnímu vzdělávání. Abychom zajistili, že nikdo nezůstane pozadu, musíme obohatit a transformovat stávající vzdělávací prostředí a umožnit vzdělávání v oblasti gramotnosti z hlediska celoživotního učení.

Tématem letošního Mezinárodního dne gramotnosti je „Transformace vzdělávacího prostředí pro výuku gramotností“ a bude příležitostí pro zajištění kvalitního, spravedlivého a inkluzivního vzdělávání pro všechny. V zemích po celém světě se v tento den zvyšuje povědomí a zájem lidí o otázky spojené s gramotností. K různým aktivitám spojených s dnem gramotnosti patří akce, které se zaměřují na čtení a literaturu, pedagogiku, nové technologie a další. U příležitosti Mezinárodního dne gramotnosti spouští Národní pedagogický institut České republiky (NPI ČR) Mapu gramotností v ČR. Chce tak upozornit na téma podpory učitelů MŠ a ZŠ a vyzdvihnout, a hlavně sbírat informace o místech, kde se systematické podpoře rozvoji gramotností dětí a žáků věnují. Cílem je také podpořit školy, učitele či instituce ve využívání gramotností jako zdroje pro inovace ve výuce. Subjekty se do mapy mohou přidávat celý měsíc, který uzavře on-line konference 8. října.

Zdroje

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR,  International Literacy Day, Unesco