Mentor
Mentor je osoba se schopností motivovat a vést. Je pro menteeho vzorem a pomáhá mu se rozvíjet, poznat vlastní potenciál, přivádí ho k zodpovědnosti a vytváří mu bezpečné prostředí pro kladení dotazů.
Proč se stát mentorem?
V životě nás všech byly chvíle, kdy jsme si říkali: „Kdybych to byl/a věděl/a, tak…“. Zapřemýšlejte prosím, jak moc by se vám změnil život, kdybyste už na vysoké škole věděli to, co víte nyní, kolik by vám to ušetřilo času, úsilí, nervů a třeba i peněz. A přesně o tomto je program Mentoring, díky kterému pomůžete studentům se Vašim chybám vyvarovat a inspirovat se Vašimi úspěchy. Pomozte jim si sundat růžové brýle nebo naopak vyhnat strašáka ze skříně.
Kdo se může stát našim mentorem?
- Absolvent UTB s dlouholetou praxí a chutí vyzkoušet si něco nového.
- Osoba mimo UTB s dlouholetou praxí a chutí vyzkoušet si něco nového.
- Zaměstnanci UTB s dlouholetou praxí a chutí vyzkoušet si něco nového.
Co vám může program Mentoring přinést?
- Získání nového náhledu na Vaši práci očima studenta – nezaujatého pozorovatel, osoby zvenčí nezatížené stereotypy.
- Možnost být pro někoho vzorem a předávat mu své zkušenosti.
- Rozvoj nových schopností a dovedností.
- Zvýšení prestiže firmy.
- Zviditelnění firmy či organizace na webových stránkách projektu.
- Možnost si sám „vychovat“ budoucího zaměstnance.
Nástroje, které můžete během mentoringu využívat:
- Stínování – mentorovaný se stane „stínem“ mentora, doprovází a pozoruje ho při pracovních aktivitách.
- Spolupráce a vedení při zapojení do reálných projektů na pracovišti.
- Odborná konzultace – týkající se práce, oboru, zaměření.
- Konzultace odborné práce – i to může být doplňkovou činností, student může s mentorem konzultovat například svou závěrečnou či seminární práci.
Chci se stát mentorem
- Vyplňte přihlášku a zašlete ji spolu s Vaším CV na e-mail koordinátorce programu: mentoring@utb.cz.
- Koordinátorka vás kontaktuje e-mailem, kde vám sdělí, zda jste byli vybráni do programu. Mentoring a představí možnosti aktivit, které můžete používat jako budoucí mentor.
- Vytvoříte si krátký medailonek, který bude zveřejněn na webu pro studenty.
- Po zveřejnění Vašeho medailonku si budou moc studenti vybírat svého mentora.
- Jako mentor máte možnost vlastního výběru menteeho. Pokud student projeví zájem o váš mentoring, obdržíte jeho CV a přihlášku, kde si ověříte vhodnost studenta pro spolupráci.
- Společně s Vaším vybraným menteem uzavřete dohodu o mentoringu. Jedná se o třístrannou dohodu mezi mentorem, menteem a UTB. Nedílnou součástí bude také váš individuální plán spolupráce – zvolené nástroje mentoringu, četnost setkání, které tvoříte společně s menteem.
- Program začíná úvodním setkáním, kde se poprvé uvidíte se svým menteem a dostanete krátké (cca 30 min) školení, jak být dobrým mentorem. Následné schůzky si domlouváte samostatně ve dvou.
- Součástí dohody o mentorování je i dohoda o pravidelném hodnocení spolupráce. Koordinátorka programu Vás vždy k tomuto hodnocení po předem určené době vyzve (zpravidla 1x za měsíc, dle délky mentoringu). Hodnocení je písemné a stačí napsat pár vět.
- Po uplynutí sjednaného období je mentorování ukončeno. Obě strany na závěr vyplní hodnotící dotazník. Pokud budou obě strany chtít, mohou v mentorování pokračovat i po ukončení programu.
Pokud přemýšlíte nad možností stát se mentorem a ovlivnit někomu život, tak si prosím odpovězte na tři otázky:
- Mám dostatečné množství zkušeností, které bych mohl/a někomu předat? (Praxe nejlépe více než 5 let, není však podmínkou).
- Najdu si čas, který bych mohl/a věnovat svému menteemu během programu? (Absolutní minimum času stráveného mentorováním je 6 hodin za rok).
- Jsem ochotný/á se dále rozvíjet a věnovat tomu ZDARMA svůj čas? (Mentoring je dobrovolný a tudíž nijak finančně ohodnocený program).
Pokud jste si na všechny tři otázky odpověděli ANO, tak neváhejte a pošlete nám svou přihlášku spolu s Vaším CV!
Pro jakékoliv dotazy se neváhejte obrátit na mentoring@utb.cz.
Přihláška do programu Mentoring Job Centra UTB ve Zlíně – Mentor