Udržitelnost

Květinová louka

Květinové louky nejsou pouze estetickým prvkem, který zdobí okolí naší univerzity svou přirozenou krásou. Tato pastva pro oči toho přináší mnohem více než jen vizuální potěšení.

• Podpora biodiverzity – Květinové louky poskytují důležitý domov pro širokou škálu hmyzu, včetně opylovačů, jako jsou včely a motýli. Tito drobní tvorové jsou nezbytní pro správné fungování a zdraví našich ekosystémů.
  • Zlepšování kvality půdy – Rozmanitý kořenový systém pomáhá zadržovat vodu, čímž snižuje riziko eroze. Louky navíc obohacují půdu o živiny nezbytné pro růst rostlin. Díky tomu se půda stává úrodnější a lépe strukturovanou, což prospívá nejen rostlinám, ale i všem organismům v ní žijícím.
  • Jednoduchá údržba – Na rozdíl od trávníků, které vyžadují časté sekání, hnojení a zalévání, květinové louky potřebují jen minimální péči. Stačí je sekat dvakrát až třikrát ročně.
  • Nízké nároky na pěstování – Květinové louky jsou velmi přizpůsobivé. Bude se jim dařit v různých typech půdy a lze je založit i na poměrně malých plochách. To znamená, že i malé prostory mohou být proměněny v krásné a ekologicky přínosné louky.

Naše louky

Kráska

Kráska je název květnaté luční směsi obsahující 59 druhů rostlin. Tato mezofytní směs, kombinující trávy a byliny, vytváří bohatý a pestrý květinový koberec, který připomíná podhorskou louku. Její výsadba nejen zvyšuje biodiverzitu, ale také poskytuje dostatek píce pro hospodářská zvířata. Je ideální pro použití v oblastech s vyšší nadmořskou výškou i v širší krajině.

Složení

Trávy (70 %): Psineček obecný (Agrostis capillaris), Psárka luční (Alopecurus pratensis), Tomka vonná (Anthoxanthum odoratum), Ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius), Třeslice prostřední (Briza media), Poháňka hřebenitá (Cynosurus cristatus), Srha laločnatá (Dyctylis glomerata), Metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa), Kostřava luční (Festuca pratensis), Kostřava červená pravá (Festuca rubra rubra), Kostřava červená (Festuca rubra trichophylla), Bojínek luční (Phleum pratense ), Lipnice luční (Poa pratensis), Trojštět žlutavý (Trisetum flavescens)

Byliny (25 %): Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria), Řebříček obecný (Achillea milefolium), Rmen barvířský (Anthemis tinctoria), Bukvice lékařská (Betonica officinalis), Zvonek klubkatý pravý (Campanula glomerata), Kmín kořenný (Carum carvi), Chrpa modrá (Centaurea cyanus), Chrpa luční (Centaurea jacea), Chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), Škarda dvouletá (Crepis biennis), Mrkev obecná (Daucus carota), Hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), Hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), Tužebník obecný (Filipendula vulgaris), Svízel bílý (Galium album), Svízel syřišťový (Galium verum), Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), Chrastavec rolní (Knautia arvensis), Máchelka podzimní (Leontodon autumnalis), Máchelka srstnatá (Leontodon hispidus), Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare), Len vytrvalý (Linum perenne), Kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi), Smolnička obecná (Lychnis viscaria), Dobromysl obecná (Origanum vulgare), Mák vlčí (Papaver rhoeas), Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), Jitrocel prostřední (Plantago media), Mochna stříbrná (Potentilla argentea), Mochna přímá (Potentilla recta), Černohlávek obecný (Prunella vulgaris), Šalvěj luční (Salvia pratensis), Šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata), Krvavec menší (Sanguisorba minor), Krvavec toten (Sanguisorba officinalis), Silenka nadmutá (Silene vulgaris), Kozí brada luční (Tragopogon pratensis)

Jeteloviny (4,7 %): Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria), Hrachor luční (Lathyrus pratensis), Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus), Tolice dětelová (Medicago lupulina), Vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia), Jetel luční (Trifolium pratense ), Vikev ozimá panonská (Vicia pannonica), Vikev huňatá (Vicia villosa)