Praktické informace
Můžeme Vám zaručit, že cesta do zahraničí bude velmi obohacující a zábavná zkušenost. Nicméně plánování takové cesty vyžaduje, abyste se postarali o méně zábavné, ale nezbytné papírování a připravili se na nepředvídané okolnosti. Níže můžete naleznout pár nějdůležitějších rad a tipů.
Víza
Potřebujete pro studium v zahraničí víza? Každý student si v případě potřeby vyřizuje víza sám na vlastní náklady. Ministerstvo zahraničních věcí připravilo přehledný seznam zemí celého světa s pravidly vstupu pro občany České republiky. Víza je potřeba vyřizovat dostatečném předstihu, často až tři měsíce před výjezdem.
Ministerstvo zahraničních věcí – Informace na cesty
Zdravotní pojištění
Student si pojištění vyřizuje sám na vlastní náklady.
Výjezd na studijní pobyt v rámci Erasmus+ vyžaduje jakýkoli typ cestovního pojištění nebo kopii Evropského průkazu zdravotního pojištění. Kopie jsou součástí Účastnické smlouvy (smlouva, která přiznává stipendium), bez platného pojištění není umožněn výjezd.
Výjezd na praktickou stáž v rámci programu Erasmus+ nebo Freemover vyžaduje cestovní pojištění pokrývající úrazové pojištění, odpovědnost za škodu a léčebné výlohy.
Ujistěte se prosím, že pojištění platí v dané zemi výjezdu.
Doporučení pro řešení případných mimořádných událostí
Během výjezdu se může stát mnoho nepředvídatelných situací. Abychom minimalizovali riziko, doporučujeme před výjezdem následující:
- Zapsat si do mobilu i na papír kontakty na velvyslanectví, osobu blízkou a kontakt na zástupce univerzity. Seznam zastupitelských úřadů ČR v zahraničí je k dispozici zde
- Zaregistrovat se do systému DROZD https://drozd.mzv.cz/
- Rozdělit si hotovost a mít ji uloženou na více místech
- Udělat si digitální kopie cestovních dokladů
- Poskytnou adresu bydliště v zahraničí svým blízkým
Mimořádné události, které mohou při výjezdu nastat, jsou např. následující:
- Drobné trestné činy (např. oběti krádeže či podvodu)
- Co dělat: neprodleně situaci řešit přímo s policií. Doporučujeme doprovod rodilého mluvčího při komunikaci s místními orgány. V případě, že se událost stala v souvislosti s hostitelskou organizací (např. na území školy, v době výuky) kontaktujte neprodleně zástupce i této organizace.
- Úraz
- Co dělat: neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, následně kontaktovat asistenční službu pojišťovny, u které máte uzavřeno cestovní pojištění. Pečlivě uschovejte všechny lékařské zprávy i účty za ošetření. Po návratu do ČR dokumenty předložte pojišťovně. Pokud se úraz stal na půdě přijímající instituce, kontaktujte i jí.
- Živelné pohromy (např. povodně, požár, tropická bouře)
- Co dělat: řídit se informacemi, které jsou poskytovány všem (tzn. evakuace, pohyb po vyznačených trasách apod.). Pro lepší zvládání situace doporučujeme kontaktovat rodilého mluvčího, případě koordinátora hostitelské organizace. V případě, kdy se situace stává krizovou, tzn. ohrožení na zdraví či životě, tak neprodleně informujte hostitelskou organizaci i naši univerzitu tak, abychom mohli zabezpečit Váš brzký návrat domů. V případě akutní krize kontaktuje velvyslanectví ČR.
- Osobní krize (např. změna psychického či zdravotního stavu)
- Co dělat: v případě, že jste schopen/schopna řešit situaci sám – tak informujte pouze koordinátora hostitelské organizace o Vaši situaci. Pro konzultaci psychologického rázu můžete kontaktovat i naši Akademickou poradnu UTB. V případě, že potřebujete výjezd neprodleně ukončit, tak okamžitě kontaktujete hostitelskou organizaci i naši univerzitu.